Ahmet Mümtaz İDİL 1952- 2017

 1952 Adana Pozantı doğumlu. İlk,orta ve liseyi Zonguldak'ta tamamladı. 1974-1975 öğrenim döneminde DTCF Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Daha sonra o yıllarda adı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olan,şimdiki Gazi Üniversitesinde İşletme Masterı yaptı. 1974-1975 arası Ruslarla çalışan Okutsan Firmasında Rusça çevirmenliğine,daha sonra TCDD'de memurluğa başladı. 
1979 yılında askerlik görevinin ardından yine TCDD'ye döndü. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel sanatlar bölümünde master öğrencisi olarak bulundu. İdil;1986 yılında memuriyetten istifa ederek ANKA Ajansında Dış Politika Muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Sonra sırasıyla Sabah Dergiler Grubunda İstihbarat Şefliği,Siyah Beyaz Gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü,Günaydın ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 1992 Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcılığı,Genel Müdür Vekilliği,Bakan Müşavirliği ve Basın Müşavirliği yaptı. Refahyol dönemine aldığı ceza üzerine istifa etti. Bu süre içerisinde redaktörlük ve gazetecilik mesleğini sürdürdü. Daha sonra yeniden Kültür Bakanlığı Basın Müşavirliğine döndü. 6 Şubat 1998 de Çorum İl Kültür Müdürlüğüne atanmasına rağmen,fiili olarak Bakanlıktaki görevini sürdürdü. 1 Mart 1999 dan beri Çorum'da Kültür Müdürü olarak görevini yaptı. 2002 yılında Müsteşar Yardımcısı olarak Ankara'da göreve başladı ve 2003 yılında emekli oldu.
Dergimizde yazıları yayınlandı.
Mümtaz İdil'in yayınlanmış kitapları şunlardır: 
Gerçeklik ve Roman (Akademi Kitapevi,inceleme. Birincilik ödülü),Sovyet Romanı,Sevgi Soysal (Bir sevginin Öyküsü),Alekhin-Tal (Satranç) 
Çevirileri: Dostoyevski'den:Budala. Stefan Zweig'den: Meçhul Bir Kadına Mektup.
Ahmet Mümtaz İdil, 15 Mayıs 2017 gece kaldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kanser ve KOAH hastası olan Ahmet Mümtaz İdil, bir süredir Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
Yazarımıza Allah C.C. rahmet, geride kalanlara baş sağlığı dilerim! corumlu2000@gmail.com

 

Telif Eseridir izinsiz kullanmayınız  corumlu2000@gmail.com