Ömer YABACI
 
1952 Çorum İskilip Doğumluyum. İlk, orta ve   lise  tahsilimi  İskilip'te  tamamladıktan  sonra 1975 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Resim ana dalından mezun oldum. Aynı yıl Sivas Pamukpınar  Öğretmen  Okulu resim öğretmenliğine atandım. 
1985  yılında  Kültür  Bakanlığı'na geçerek Çorum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğüne atandım. Halen bu görevimi yürütmekteyim.  İlkokul  sıralarında, hep resimle ilgilindim. Üniversite sınavlarına Siyasal'ı  1 puanla  kaçırınca asıl ilgi alanım güzel sanatlara yöneldim, yetenek sınavlarını da  kazanarak hayalimi gerçekleştirdim. 
 Resim  eğitimi  almamın  çok yönlü avantajları var. Önce dünyaya bakış açın değişiyor, ufkun genişliyor. Her şeye sevgiyle bakıyorsun. Ayrıca yeteneklerini öğretmenlikten-reklamcılığa kadar bir çok alanda kullanabilirsin. 
İlk resime yönelmem ortaokulda ki resim öğretmenimden  kaynaklandı . İlk  resim    sergimi 1975 yılında  İstanbul'da  açtım. Çorum'da  güzel  sanatların daha da yaygınlaşmasını isterdim.  Mesela ; bir Resim Heykel Müzesi'nin kurulması, Güzel  Sanatlar Galerisinin çok amaçlı, sanatçıların  girip  çıktığı,kursların hiç bitmediği, Çorum'da bir çok kişinin Resim koleksiyonlarının olmasını isterdim. Bunlardan bazılarını gerçekleştirdik. 
Resim   çalışmalarımda  genelde Experyonist akım hakimdir. Konularım çoğunlukla insan üzerinedir. 
Eklemek istediğim tabii ki yaptığım işle olacak. İnsanların her konuda olduğu gibi sanat ve kültüre  olan  vurdumduymazlığı,neme lazımcılığı, ilgisizliği tüm sanatçılar gibi bizleri de üzüyor. Resim satın alınmasa bile sergilerin gezilmesi ve sergileyeni kendi fikrimize göre değil de,sanat gözüyle değerlendirilmesini dilerim
Internet’te Yazarımız   http://corumlu2000.dergisi.info   

 

Telif Eseridir izinsiz kullanmayınız  corumlu2000@gmail.com