• Sönmez YANARDAĞ

 •  

  Eğitimci/Karikatür Sanatçısı
  1964 yılında Ankara’da doğdu.
  Küçük yaşlarda başladığı karakalem resim çalışmalarını zamanla karikatüre dönüştürdü.İlk karikatürü 1982 yılında GIRGIR Dergisi nde yayımlandı.
  Çarşaf,Limon,Leman,Hürriyet Pazar,Cumhuriyet Gazetelerinde karikatürleri yayımlandı.Ulusal ve Uluslar arası Karikatür Sergi ve yarışmalarına katıldı,bu yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.
  1985 Yılında Üniversite Gençliğinin sorunlarını konu alan YÖKNAME adlı karikatür albümü,Cumhuriyet Kitap Kulübü tarafından yayımlandı.
  Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden  1985/86 Döneminde  mezun oldu.
  1996 Uluslararası Habitat-İstanbul  STK Etkinliklerine Türkiye Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları adına katıldı.
  1997 yılından bu güne UNEP(Birleşmiş Milletler Çevre Programı) – GEF(Küçük Ölçekli Destek Programı) desteğindeki Karadeniz Çevre Eğitim Projesine Türkiye adına katılıyor.
  İrlandali Bilim Adamı Prof.Dr.Laurance MEE koordinatörlüğünde yürütülen ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerden eğitimcilerin katıldığı 1997 yılında  Mangalia/Romanya, 2001 yılında Alusha-Kırım/Ukrayna’da gerçekleştirilen Çevre Eğitim seminerlerde, Türkiye’yi temsil etti.
  Karadeniz e kıyısı olan Rusya,Ukrayna,Romanya,Bulgaristan,Gürcistan ve Türkiye’den Coğrafya,Ekoloji,Çevre Öğretmenlerinin katıldığı bu seminerlerde   “Sorry Poseidon!”  ve “Clean Rivers for Clean the Black Sea” konulu karikatür sergileri açtı.
  1999 yılında Çorum Kuş Gözlem Topluluğu’nu kurdu.Çoğunluğu Lise öğrencilerinden oluşan Topluluk,kurulduğu günden bu zamana Çorum ve çevresindeki kuş türleri belirleme çalışması, Leylek Gözlem Çalışması,Kara Akbaba İzleme çalışması,Gölünyazı Sulak Alanı ve İncesu Kanyonu yaban hayatı izleme çalışmaları yapmaktadır.
  Evli ve Yağız adında bir erkek çocuğu babası olan Sönmez YANARDAĞ halen Çorum Anadolu Lisesi nde  Coğrafya Öğretmeni olarak görev yapıyor.
   
  Üye olduğu Vakıf ve Dernekler:
  ÇEKÜL VAKFI Çorum Gönüllü Temsilcisi.
  KARADENİZ VAKFI Mütevelli Heyet Üyesi
  Çorum Kuş Gözlem Topluluğu
  Türk Karikatürcüler Derneği
  TUDAV(Türk Deniz Araştırmaları Vakfı)
  Web:     www.syanardag.8m.net
  E-mail:  syanardag@yahoo.com
 •  

 • Mahalli basında yayınlanmakta ve Internet’te Yazarımız   http://corumlu2000.dergisi.info  , yazıları  yayınlanmıştır

   

  Telif Eseridir izinsiz kullanmayınız  corumlu2000@gmail.com